- Алхам 1: NRF24L01 -ийн онцлог шинж чанарууд
- Алхам 2: Урьдчилсан нөхцөл
- Алхам 3: Дэлгэрэнгүй мэдээллийг оруулах
- Алхам 4: Төрөл бүрийн самбаруудад зориулсан SPI холболтууд
- Алхам 5: Дамжуулагч ба хүлээн авагчийн талын хэлхээ нь энэ жишээнд адилхан байна
- Алхам 6: Код - Дамжуулагчийн тал:
- Алхам 7: Хүлээн авагч
- Алхам 8: Хүлээн авагчийн код:
- Алхам 9: Тайлбар:
- Алхам 10: NRF24L01 ашиглан хүүхдийн мониторингийн төсөл
- Зохиолч John Day day@howwhatproduce.com.
- Public 2024-01-30 11:04.
- Хамгийн сүүлд өөрчлөгдсөн 2025-01-23 15:00.
NRF24L01 модуль нь өгөгдлийг дамжуулах, хүлээн авах боломжтой. Энэ нь микроконтроллертой харилцах SPI протоколыг ашигладаг. Тиймээс та Arduino -тэй модулийг SPI холбооны зүү дээр ашиглаж болно. Бид энэ модулийг Arduino -той хэрхэн холбож, өөр Arduino -ийн LED -ийг удирдахыг харах болно. 2400 МГц -2525 МГц -ийн (2.40Ghz - 2.525 GHz) 1 МГц -ийн зайтай бол энэ нь нэг хэсэгт бие даан ажилладаг 125 модемийн сүлжээтэй болох боломжийг олгодог. Суваг бүр 6 хүртэлх хаягтай бөгөөд өөр 6 нэгжтэй нэгэн зэрэг харилцах боломжтой.
Онцлог:
- Ажиллах хүчдэл: 9V -аас 3.6V хүртэл
- Нийлүүлэлтийн хүчдэл: 3V
- Зүү хүчдэл: 5V тэсвэртэй (түвшин хувиргагч шаардлагагүй)
- Хямд өртөгтэй нэг чип 2.4GHz GFSK RF дамжуулагч IC
NRF24L01 ашиглан нярай хүүхдэд хяналт тавих төслийг хэрхэн яаж хийхийг сурахын тулд энд зочилно уу
Алхам 2: Урьдчилсан нөхцөл
Шаардлагатай бүрэлдэхүүн хэсгүүд:
- Arduino Uno - 2 тоо. (Мөн нано ашиглаж болно)
- NRF24L01 Утасгүй RF модуль - 2 тоот Jumper утас
Номын сан:
- RF24 номын сан -
- SPI номын сан
- GND - Газар
- VCC - Цахилгаан хангамж 3.3V (1.9V -аас 3.6V хүртэл)
- CE - Чипийг идэвхжүүлэх
- CSN - Чип сонгоно уу
- SCK - SPI автобусны цуваа цаг
- MOSI - Мастер боолчлол
- MISO - Боолчлолын мастер
- IRQ - Таслах зүү (идэвхтэй бага)
Модуль нь 1.9 В -оос 3.6 В хүртэл хүч зарцуулдаг боловч тээглүүр нь 5 В хүртэл тэсвэрлэх чадвартай.
Энэ жишээнд дамжуулагч ба хүлээн авагчийн талын хэлхээ ижил байна.
Алхам 7: Хүлээн авагч
Алхам 8: Хүлээн авагчийн код:
Алхам 9: Тайлбар:
Тодорхойлолт:
const байтын хаяг [6] = "00001";